Kockára kockát - így építsd a tested!

Az aminosavak: a testünk építőkövei – Minden, amit tudnod kell róluk

Az aminosavak definíciója

Az aminosavak olyan szerves molekulák, amelyek egy amino- (-NH2) és egy karboxil- (-COOH) csoportot tartalmaznak – innen ered a nevük is, hiszen ez a két kémiai egység határozza meg szerkezetüket. Ezek a molekulák a fehérjék alapvető építőelemei, és nélkülük nem létezhetne élet, mert minden sejtünk működéséhez szükség van rájuk. A nevük tehát a kémiai felépítésükre utal, de a lényegük ennél egyszerűbb: ők a tested "építőanyagai".

Mik azok az aminosavak?

Képzeld el az aminosavakat úgy, mint apró építőkockákat, amelyekből a tested minden fontos dolgot felépít – az izmaidtól kezdve a szerveiden át a bőrödig, a hajadig vagy akár a körmeidig. Ezek a pici molekulák a fehérjék alapjai, a fehérjék pedig az emberi test második legfontosabb alkotóelemei a víz után. Egyszerűen fogalmazva: aminosavak nélkül nem működne az életünk, mert minden sejtünk, minden szövetünk ezekből épül fel vagy ezek segítségével javítja magát.

Hogyan jut hozzájuk a szervezet?

A szervezetünk részben maga is előállít bizonyos aminosavakat, de vannak olyanok, amelyeket csak kívülről, az étkezéssel tudunk bevinni. Amikor például húst, tojást, tejterméket vagy hüvelyeseket eszel, a bennük lévő fehérjéket a gyomrod és a beleid aminosavakra bontják, majd ezek a véráramodon keresztül eljutnak oda, ahol szükség van rájuk. De nem mindig egyszerű elérni, hogy minden aminosavból elég legyen, főleg, ha például vegetáriánus vagy, vagy nem eszel elég változatosan. Itt jönnek képbe az olyan étrend-kiegészítők, mint az Amino Primo, amit a Testszerviz Webáruházban is megtalálsz. Ez a termék kifejezetten azokat az esszenciális aminosavakat tartalmazza, amiket a tested nem tud magától előállítani, ráadásul tiszta, adalékanyag-mentes formában.

 

Milyen aminosav-források vannak?

Az aminosavakhoz a táplálkozásunkon keresztül juthatunk hozzá, és szerencsére sokféle ételben megtalálhatók. Az állati és növényi fehérjék egyaránt fontos források, bár eltérő módon biztosítják ezeket az építőkockákat.

- Állati fehérjék: A hús (pl. csirke, marha, sertés), a hal (pl. lazac, tonhal), a tojás és a tejtermékek (pl. sajt, joghurt, tej) teljes értékű fehérjék, vagyis mind a 9 esszenciális aminosavat tartalmazzák, amire a testednek szüksége van.

Például egy szelet csirkemell nemcsak finom, hanem leucinban gazdag, ami az izomépítés egyik kulcsa.

- Növényi fehérjék: A hüvelyesek (pl. lencse, bab, csicseriborsó), a gabonafélék (pl. rizs, quinoa), a magvak (pl. chia, kendermag) és a diófélék (pl. mandula, kesudió) is remek források, de ezek általában nem tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat egyszerre. Azonban okos párosítással, például ha lencsét eszel rizzsel, vagy humuszt pitakenyérrel, a hiányzó aminosavakat is pótolhatod.

A szója kivétel, mert az egyike azon ritka növényi fehérjéknek, amelyek teljes értékűek.

A szójával azonban vigyázni kell, mert fokozza az ösztrogéntermelést a szervezetben és jelentősgénmódosított változat kering a piacon.

Ha változatosan étkezel, az állati és növényi források kombinálása a legjobb módja annak, hogy minden aminosavból elegendő legyen. De ha gyors és célzott pótlásra van szükséged, az Amino Primo Aminosav Komplex a Testszerviz Webáruházból tökéletes választás, mert esszenciális aminosavakat kínál koncentrált formában.

Mi történik, ha valamelyik aminosav hiányzik?

Ha egy aminosavból nincs elég, az olyan, mintha egy puzzle-ból hiányozna egy darab: a kép nem lesz teljes. Például fáradtnak érezheted magad, lassabban gyógyulnak a sebeid, vagy az immunrendszered gyengébb lesz. Ha huzamosabb ideig nem pótolod, akár az izmaid is leépülhetnek, a bőröd veszíthet rugalmasságából, vagy a hajad hullani kezdhet. Az esszenciális aminosavak hiánya különösen problémás, mert ezek nélkül a tested nem tudja rendesen elvégezni az építkezést és a javítást.

Milyen típusai vannak az aminosavaknak?

Az aminosavakat két nagy csoportra oszthatjuk:

1. Esszenciális aminosavak: Ezeket muszáj ennünk, mert a szervezet nem tudja őket megtermelni. Ilyen például a leucin, a lizin vagy a valin – összesen 9 ilyen van. Ezek főleg az állati eredetű ételekben találhatók meg, de bizonyos növényi kombinációk is segíthetnek. 

2. Nem esszenciális aminosavak: Ezeket a tested maga is elő tudja állítani, például a glicin vagy az alanin. Bár nem kell őket feltétlenül kívülről bevinni, a megfelelő mennyiségük fontos a kiegyensúlyozott működéshez.

Van még egy köztes kategória, az úgynevezett feltételesen esszenciális aminosavak, mint az arginin, amit a szervezet általában megtermel, de stressz vagy betegség esetén több kell belőle, mint amit magától elő tud állítani.

Hogyan épít belőlük a testünk szerveket és izmokat?

Képzeld el, hogy a tested egy szorgalmas építkezés helyszíne. Az aminosavak a téglák, a fehérjék pedig a kész falak, amelyekből végül felépül egy ház – vagyis a szerveid, izmaid, csontjaid. Amikor például edzel, az izmaid apró sérüléseket szenvednek. A szervezeted az aminosavakat – például a húsból vagy egy tál lencséből származó leucint – használja fel arra, hogy új izomrostokat építsen, vagy megjavítsa a régieket, így leszel erősebb és izmosabb. Ugyanez történik a belső szerveiddel is: a májad, a szíved, a veséid mind aminosavakból épített fehérjékből állnak, amelyek biztosítják, hogy ezek a szervek jól működjenek. Egy tojás vagy egy marék mandula is hozzájárul ehhez a folyamathoz!

 

Például az Amino Primo Aminosav Komplex, amit a Testszerviz Webáruház kínál, pont erre jó: 300 tablettás kiszerelésben, vagy por formájában100%-ban esszenciális aminosavakat ad, méghozzá olyan arányban, hogy a tested a lehető legjobban tudja őket hasznosítani.

Ez nemcsak sportolóknak, hanem bárkinek segíthet, aki szeretné, hogy a szervezete minden építőkockát megkapjon.

 

Miért érdemes figyelni rájuk?

Az aminosavak nem csak az izomnövelésről szólnak – bár abban is kulcsszerepük van –, hanem az egész tested egészségéről.

Ha változatosan étkezel, állati és növényi fehérjékkel, valószínűleg sok mindent megadsz a szervezetednek, de egy rohanós életmód vagy speciális étrend mellett könnyen előfordulhat, hogy valami kimarad.

Az Amino Primo termékekkel például egyszerűen pótolhatod az esszenciális aminosavakat, ráadásul adalékanyagok nélkül, így biztos lehetsz benne, hogy csak azt kapod, amire igazán szükséged van.

Szóval, ha legközelebb húst raksz a tányérodra, tejterméket eszel, vagy összedobsz egy tál quinoa-salátát, gondolj arra, hogy ezek az apró aminosavak dolgoznak a háttérben, hogy te jól legyél – és ha kell, egy kis extra segítséggel, mint az Amino Primo, még jobb formába hozhatod magad!

 

Jelentkezz egy ingyenes
konzultációs beszélgetésre!

Leginkább azért, mert mások számára is
fontos vagy! NEKÜNK MINDENKÉPP!

Töltsd ki
Életminőség
Tesztünket