Inkontinencia és túlsúly? Összefügghet a kettő?

                   TOVÁBB AZ ÖSSZES BLOGBEJEGYZÉSRE!          


 

Inkontinencia a sok evéstől.

Azoknál a nőknél, akik túl magas kalóriatartalmú ételeket esznek, ráadásul zsírosakat, nagyobb eséllyel alakul ki vizeletinkontinencia, teljesen függetlenül attól, hogy milyen súlyúak egyébként.

Az American Journal of Epidemiology áprilisi számában megjelent tanulmány szerint léteznek olyan rizikótényezők, amelyek a táplálkozási szokásokkal összefüggenek, de a testsúllyal nem. A vizeletinkontinencia egyik alapvető kockázati tényezője a túlsúly, főleg a hasi régióban, nem véletlen, hogy a súlyfelesleg leadásával jelentősen csökkenthetők a kínzó tünetek, illetve az ideális testsúly megtartásával a betegség kialakulása is megelőzhető. Azonban az is elképzelhető, hogy nem elsősorban a fogyás miatt, hanem a jobb étrend és a nem mozgásszegény életmód miatt csökkennek a panaszok.

A kérdés megválaszolásához amerikai kutatók 2060 bostoni nőt kértek meg 30 és 79 éves kor között, hogy vegyenek részt egy általános egészségügyi felmérésen. A kérdezőbiztosok rögzítették a válaszadók étkezési és életmód jellemzőit, illetve azt, hogy jelentkeznek-e náluk vizelési panaszok, majd rögzítésre kerültek a magasságuk, súlyuk és derék körméretük adatai is. A felmérésben résztvevők több mint 12%-ánál közepes vagy komoly vizeletinkontinenciát állapítottak meg – azaz, legalább hetente enyhébb vizeletcsepegés, illetve havi legalább egyszeri komolyabb vizeletvisszatartási panasz jelentkezett náluk. A kialakulás kockázata majdnem háromszorosa volt azoknál, akik a legmagasabb kalóriabevitelt biztosító étrendet követtek (a válaszadók 20%-a), azokhoz képest, akik a legkevesebb kalóriamennyiséget fogyasztották étrendjükben. De hasonló kockázatnövekedés volt tapasztalható azoknál a nőknél is, akik az étkezéseik során fogyasztott zsírt a legnagyobb arányban telített zsírokból fedezték (ezek többnyire az állati eredetű élelmiszerekben találhatók meg). Ezek az eredmények pedig akkor sem változtak szignifikánsan, ha a nők életkorát, súlyát és esetleges, a kórtörténetében szereplő komoly betegségeket, mint a diabéteszt vagy szív- és érrendszeri megbetegedéseket is figyelembevéve súlyozták az adatokat.

A cikk eredetileg az EgészségKalauz oldalon jelent meg. Kattints ide a folytatásért.

ÉLETMÓDVÁLTÁS ITT!

Jelentkezz egy ingyenes
konzultációs beszélgetésre!

Leginkább azért, mert mások számára is
fontos vagy! NEKÜNK MINDENKÉPP!

Töltsd ki
Életminőség
Tesztünket