Kulcs az életmódváltáshoz - Testszerviz esszencia új könyv megérkezett!
Mennyire lehet zsíros az ételed? Epemegoldásra vágysz?
Epehiány és a stresszes életmód
Napjainkban a stressz, a stresszes életmód, a kialvatlanság, a feldolgozott élelmiszerekre építő étkezési szokások hatására sokan szenvednek valamilyen emésztési problémától, amelynek gyökerét orvosi vizsgálatok által vagy sikerül megtalálni, vagy nem.
A tüneti kezelések, a nem vényköteles puffadásgátló és más készítmények többnyire ideig-óráig adnak csak segítséget az állandósult gondokra.
A stressz negatív hatással van az epe ürülésére, még akkor is, ha van epehólyagunk, ugyanis az a csatorna, aminek segítségével az epe eljut a nyombélbe (vagy más néven patkóbélbe), stressz esetén összehúzódik, görcsbe rándul, ezzel megakadályozva az epe ürülését.
Mi az epe?
Az epe aranysárga, enyhén lúgos folyadék, amit a máj választ ki folyamatosan. A májban termelődő epét az epehólyag tárolja az étkezések között, majd étkezés alatt a patkóbélbe bocsátja. Az epe összetevői közül az epesavak a zsírok emésztését segítik elő azok emulgeálásával, ami a zsír és olaj – mint vízben nem oldódó ennivaló, ételösszetevő – apró cseppekké való lebontását jelenti, hogy így azt körül tudja venni az a vizes közeg, ami az emésztőenzimek működéséhez szükséges és a béltartalomra jellemző.
A zsírok olajok emésztését a lipáz nevű enzim végzi, amit a hasnyálmirigyünk termel. Az étkezések során a patkóbélbe kerülő elegendő epe tehát lehetővé teszi a lipáz működését, aktiválja azt. (A patkóbél a gyomrot követő bélszakasz, ahová a hasnyálmirigy kivezető csöve üríti az emésztőenzimeket és az ehhez a kivezető csőhöz csatlakozó epevezetéken érkező epét.)
A zsírok szerepe az egészségünk fenntartásában
A zsírok vagy olajok rendszeres fogyasztására szükség van az egészségünk érdekében, ezért egy zsírban szegény vagy zsírnélküli étrend hosszú távon akár vitaminhiányhoz is vezethet, mert nem tudnak felszívódni az olyan zsírban oldódó vitaminok, mint a D-, E- és K-vitamin. Tehát, ha az epével kapcsolatos problémák megoldását a zsírmentes étrendben keressük, akkor hosszú távon nem teszünk jót magunknak.
A testünknek igenis szüksége van bizonyos mennyiségű zsiradékra ahhoz, hogy megfelelően működjön nem csak a zsírban oldódó vitaminok miatt.
Az elégtelen zsiradékbevitel nőknél hormonális zavarokat, sőt, akár terméketlenséget is okozhat. Kutatások igazolják például, hogy azok, akik csak zsírszegény tejtermékeket fogyasztanak, kisebb eséllyel tudnak teherbe esni, mint azok, akik a teljes értékűeket választják. A zsírszegény étrend a menstruációs ciklusra is hatással lehet, míg férfiaknál csökkentheti a szervezetben a tesztoszteron szintjét is, ezáltal pedig többek között a libidóra is negatív hatással lehet.
Sokáig az volt a tudományos álláspont, hogy a zsírszegény étrend csökkenti a szívbetegség kialakulásának esélyét, de ez ma már elavult felfogás.
Mi történik, ha nincs epehólyag?
Mint előzőleg szó volt, az epehólyag tárolja a májban termelődő epét, ami segíti a zsírok lebontását a patkóbélben. Amikor emészteni kezd a gyomor, az epehólyag akcióba lép, és kiengedi az epét a patkóbélbe. Az egyszerre nagyobb mennyiségű epe rásegít az emésztésre, ha zsíros vagy olajos ételt, ennivalót eszünk. Sokszor neki köszönhetjük, hogy ilyenkor nem kapunk hasmenést!
De nem mindenkinek van meg az epehólyagja, és ekkor vajon mi történik?
Az epehólyag sebészi eltávolítását indokolttá teheti az epekövesség, ami gyulladást tarthat fenn az epehólyagban, illetve az epe elfolyását akadályozva okoz epeköves panaszokat. Az epehólyag-gyulladás lázzal, görcsös jobb felhasi fájdalommal jár, mely a hátba, a jobb lapockába sugározhat. Az ilyen panaszok enyhítése, illetve megszüntetése műtéti beavatkozást igényel.
Való igaz, hogy epehólyag nélkül is lehet élni. Mivel a máj folyamatosan termeli az epét, joggal gondolhatjuk, hogy az epehólyag eltávolítása tulajdonképpen nem jár észrevehető hatással az emésztésben. Az epe ilyenkor ugyanis közvetlenül jut el a patkóbélbe, anélkül, hogy előbb összegyűlne az epehólyagban.
Jó, ha tudjuk, hogy ilyenkor az ételek, élelmiszerek tolerálása megváltozik szervezetünkben, és ha nincs epehólyag, akkor oda kell figyelni, milyen ételeket eszünk. Különösen az úgynevezett nehéz ételeket szükséges kerülni főleg a műtét után – tanácsolják az orvosok.
A patkóbélben előforduló kevés epe miatt nem lesz megfelelő a zsírok lebontása, illetve a nem jól megemésztett ételek miatt kialakulhat puffadás vagy teltség érzet, fáradtság az étkezések után, ami akár hasi fájdalmat is okozhat Ezeket a negatív hatásokat azzal is megelőzhetjük, ha alaposan összerágjuk az elfogyasztott falatokat. Az emésztés elősegítése epesavak pótlásával is lehetséges, és ez még azoknak is ajánlott, akik a nagyobb étkezések után a felsorolt tünetekkel találkoznak.
Epesavak kiegészítése marhaepével
Az elégtelen epemennyiséget könnyen kiegészíthetjük szárított marhaepét tartalmazó táplálék-kiegészítővel.
A GALLMET termékek olyan nagy tisztaságú, laboratóriumban bevizsgált marhaepét tartalmaznak, ami olyan kapszulákba vehetők be, amik nem oldódnak a gyomorban, és csak a gyomrot követő patkóbélben kerülnek ki belőlük a hasznos összetevők. A termékből igény szerint 1-4 kapszula vehető be alkalmanként, étkezés előtt. Ilyenkor a kapszula kis időt nyer azzal, hogy gyorsan áthaladhat a gyomron, és mire az első falatok átjutnak a gyomorból a patkóbélbe, ott már elegendő epesav áll rendelkezésre a zsírok, olajok emésztéséhez, a lipáz enzim aktivizálásához.
A Vitalissimo egészségáruház kínálatában a GALLMET termékek 30, 60 és 90 kapszulás csomagolásban érhetők el, így mindenki megtalálhatja magának a megfelelő kiszerelést.
Kattints ide, és rendeld meg a GALLMET Natural 90 db kapszulát tartalmazó terméket!
Itt a GALLMET MIX!
Tökéletes epesavpótlás és az emésztést segítő gyógynövények ereje együtt!
A GALLMET MIX termékek nem csak nagy tisztaságú marhaepét tartalmaznak, hanem 3 gyógynövény erejével is hozzájárulnak a tökéletes emésztéshez.
Ezek a gyógynövények a következők:
- A borsmenta hozzájárul a bélrendszer egészséges működéséhez, támogatja a bélrendszer mikroflóráját.
- Az orvosi pemetefű segíti a béltraktus ellazulását, hozzájárul a máj és az epevezeték normál működéséhez.
- Az édesgyökér és az édeskömény támogatja az emésztőrendszer egészséges működését.
Kattints ide, és rendeld meg a GALLMET MIX epesav és gyógynövény terméket 90 db-os kiszerelésben!
Tudj meg többet a májról!
A máj a hormonrendszerünk egészséges működésében is nagy szerepet játszik. A Kulcs a hormonokhoz című Testszerviz könyv éppen ezért kiemelten foglalkozik a májjal, a máj egészségével és napi szintű támogatásával, hogy megelőzd a zsírmáj kialakulását, vagy akár meg is fordítsd a májat érintő kóros folyamatokat!
Kattints ide, és rendeld meg a Kulcs a hormonokhoz című könyvet is!
Támogasd más Vitalissimo termékekkel is az emésztésedet!
Kattints ide, és válogass a Vitalissimo webáruház további, emésztést támogató termékeiből!
Jelentkezz egy ingyenes
konzultációs beszélgetésre!
Leginkább azért, mert mások számára is
fontos vagy! NEKÜNK MINDENKÉPP!